Kultūrizglītības programma “Latvijas skolas soma”

Kultūrizglītības programmas „Latvijas skolas soma” ietvaros Skrundas vidusskolas 6.b un 8.b klases skolēniem februārī bija iespēja noskatīties Latvijas Nacionālā teātra izrādi „Bille”. Vizmas Belševicas „Bille” ir autobiogrāfisks darbs. Režisors Valdis Lūriņš izrādē atainojis triloģijas 1.daļu – latviešu dzejnieces bērnību 20.gadsimta 30 –jos gados Rīgā. Skolēni, vērojot Daces Bonātes atveidoto Billi, varēja iejusties mazās meitenes pasaulē, vērot ikdienas ainas trūcīgā strādnieku dzīvoklī Rīgā, saskatīt negācijas mazās meitenes ģimenē, novērtēt retās dienas, kad mammucis neraud un tētis nav piedzēries, bet visam pāri – sapnis par Latviju, lepnums par jauno valsti, ticība, ka savām rokām var izdarīt visu. Pēc izrādes noskatīšanās skolēni rakstīja pārdomu darbu un veidoja izrādes afišu.

https://youtu.be/FBaxAM5e4nQ

Savukārt 1. martā Skrundas vidusskolas 10.-12.klašu skolēni piedalījās alternatīvajā mācību stundā, ko vadīja fonda „Viegli” izveidotās „Ziedoņa klases” pārstāvis. Vidusskolēniem tika dota iespēja iepazīsies ar Imanta Ziedoņa personību un daiļradi neierastā veidā – virtuāli. Nodarbība bija sadalīta 4 posmos, iesaistot jauniešus individuālā un komandas darbā, grupu diskusijās un pašrefleksijā. Nodarbības gaitā skolēni nokļuva virtuālajā I.Ziedoņa muzejā- dzejnieka vasaras mājā Murjāņos, kur bija jāatrisina mājas noslēpums, pētot priekšmetus telpās, iepazīstot mājā piedzīvotos notikumus, izmantojot iepriekš gūtās zināšanas un pielietojot radošo domāšanu. Jaunieši lasīja I.Ziedoņa darbus, iepazina dzejnieka rakstura šķautnes un radīja savu individuālo „pašportretu”.

https://fondsviegli.lv/lv/ziedona-klase/piedavajums-1

No marta līdz mācību gada beigām visiem Skrundas novada skolēniem bija iespēja noskatīties ļoti interesantu un izglītojošu koncertlekciju “Kino mūzikas vēsture”, ko nodrošināja organizācija SIA “Dzīvā skaņa”. “Kino mūzikas vēsture” ir īpaši digitālā formātā veidotā koncertlekcija par kino mūzikas  vēsturi, kas izmantojama gan attālinātā mācību procesā, gan klātienē klasēs. Skolēniem bija  iespēja uzzināt, kā veidojies kino un kā mūzika palīdzējusi šim žanram attīstīties. Dziedātājs Mikus Abaroniņš kopā ar multiinstrumentālisti Artu Abaroniņu izpildīja  pazīstamākos kino mūzikas skaņdarbus un stāstīja par kino vēsturi un rašanos. Programmu  papildināja īpaši sagatavoti videomateriāli. Koncertlekcijā bija iespēja iepazīt spilgtākos  momentus no mēmā kino un pirmajām krāsainajām filmām līdz mūsdienu kino tehnoloģijām.  Tika izpildīta mūzika no dažādu žanru filmām: zinātniskās fantāzijas, piedzīvojumu filmām,  drāmām un multfilmām. Īpaša uzmanība tika veltīta Latvijas kino mūzikas šedevriem.  Programma ir interaktīva, skatītājiem bija iespēja gan uzzināt daudz ko jaunu, gan parādīt  savas zināšanas, kā arī dziedāt līdzi. Pedagogiem bija pieejami sagatavoti jautājumi par  koncertlekcijas saturu, kas nodrošināja veiksmīgu atgriezenisko saiti mūzikas stundās. Paldies Skrundas novada mūzikas skolotājām par aktīvu iesaistīšanos.

https://vimeo.com/497568613

No aprīļa līdz mācību gada beigām Skrundas novada 1.-3. klašu skolēni izbaudīja cirka, teātra un burvju triku  interesanto un noslēpumaino pasauli izrādē “Alise Brīnumzemē”. Šo izrādi digitālā formātā nodrošināja  SIA “International Show Production” – iluzionisti Dace un Enriko Pecolli. Izrādē bija redzami piena dūmu paklāji un galvu reibinoši priekšnesumi, specefekti, 3D  projekcijas un iluzionisma māksla, piemēram, Alises auguma izmēra pārvērtībās vai  Cepurnieka trikos. Skatītāji devās piedzīvojumos Maģiskajā dārzā un Karalienes pilī, vēroja gaisa akrobātiskos šovus un citus “Alises Brīnumzemes” cienīgus brīnumus. Visu vizuālo  videomākslas materiālu ir izstrādājuši iluzionisti Pecolli. Izrādes mērķis bija izcelt brīnišķīgo un  mūžam aktuālo darbu “Alise Brīnumzemē”, kā arī nodemonstrēt, ka Latvijā ir iespējams radīt  pasaulē pieprasītu cirka izrādi.

https://www.youtube.com/watch?v=fMg3MZwntV0  

Savukārt, 1. martā Skrundas novada 9., 10. un 12. klašu skolēni piedalījās Zoom tiešsaistē, lai skatītos  Ērika Vilsona monoizrādi R. Blaumaņa “Pazudušais dēls”.  Iestudējums  robežojās ar lekciju, sarunu un lugas analīzi, vērsa skolēnu uzmanību pie dramaturģijas kā  literatūras veida un traģēdijas kā dramaturģijas žanra un aicināja uz kopīgu refleksiju par  ētiskiem jautājumiem, kas skar vecāku un bērnu, draugu un mīļoto cilvēku attiecības.

https://www.youtube.com/watch?v=qxaLsF-x6SE

Viens no pēdējiem Skolas somas pasākumiem visiem novada skolēniem bija iepazīšanās ar interesantu muzikālu duetu “Santehniķi”. Skolēni noskatījās īsfilmu un  iepazinās  ar savdabīgu mūzikas izpildījuma veidu, tā veicinot klausītāju iepazīt radošumu un jaunrades  procesu. Duets “Santehniķi” ir izveidojuši neparastu instrumentu, kuru sauc trubafons.  Instrumenta galvenā sastāvdaļa ir visparastākās santehnikas caurules, bet “kociņu” vietā noder  pludmales čības. Šajā īsfilmā tika atskaņoti daudzveidīgi skaņdarbi no pasaules klasikas līdz  mūsdienu hītiem.

https://www.youtube.com/watch?v=cEjBIxwWByU

Noslēdzošas programmas Skolas soma pasākums Skrundas novadā bija Valmieras Drāmas teātra izrādes ieraksts “Slinkums”, ko noskatījās Skrundas vidusskolas 5. klašu skolēni šī mācību gada beigās.

https://vdt.lv/lv/jaunumi/valmieras-teatris-piedava-izbraukumu-izradi-berniem-slinkums

Paldies novada skolotājiem par atsaucību un aktīvu līdzdalību  piedāvāto pasākumu realizēšanā un visiem novada skolēniem par aktīvu kultūras norišu apmeklēšanu digitālā formātā.

Kultūras notikumiem bagātu vasaru!

Informāciju sagatavoja Skrundas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Jana Kozjura un Skrundas novada programmas “Latvijas skolas soma” koordinatore Una Blūma.

 

Šis ieraksts tika publicēts Latvijas kultūrizglītības programma "Latvijas skolas soma". Pievienot grāmatzīmēm tā pastāvīgo saiti.